این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

 

مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات


مولف:

دکتر مریم کامرانی

 

خلاصه کتاب

   
 

مبانی مدیریت خدمات فناوری اطلاعات بر مبنای ITIL V3

کتاب رسمی IT SMF

 

مترجم:

محمدرضا جمشیدی

 
   
         
 

نظام های اطلاعات مدیریت

 

نویسنده :

پروفسور کنث سی. لاون، دکتر جین پریس لاودن

مترجم :

دکتر عبدالرضا رضایی نژاد

     
کتاب «نظام های اطلاعات مدیریت – سازمان و فن آوری» افزون بر امتیازهای علمی و فراگیری، بسیار روان و سنجیده نوشته شده و درک مطالب آن برای دانشجویان و خوانندگان آسان است. کتاب در پنج بخش و بیست فصل تنظیم گردیده است. بخش اول به بررسی نظامهای اطلاع رسانی در زمینه و پیوند با سازمان پرداخته و نقش راهبردی آنها را برجسته می سازد.
بخش دوم بنیانهای فنی نظام اطلاع رسانی شامل سخت افزار، نرم افزار، انبارش، و دانش فنی ارتباطات دور برد را در بر می گیرد. در معماری اطلاعات نوین ، رایانه تنها یکی از ابزار کار است. برای برپا نمودن یک نظام کارآمد اطلاعات، بایستی همه فن آوریهای لازم و کارکرد آنها با یکدیگر را بخوبی بشناسیم.
بخش سوم : نظام نوین اطلاعات ، فرصت مناسبی برای حل مسائل سازمان و برنامه ریزی در جهت دگرگون سازی است. بدین منظور رهیافتهای گوناگونی مطرح شده تا خطر کردن را به کمترین حد برساند. پیاده کردن یک نظام کارآمد اطلاعات ترکیبی از فن و هنر است. در این راه بایستی نسبت به هر دو مفهوم فنی و سازمانی بسیار حساس بود. پس از اطمینان یافتن از گزینش درست کیفیت و مدیریت اطلاعات ، اجرای برنامه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اقتصاد اطلاعات گرای امروزین ، نیازمند رویکردی ویژه به مدیریت اطلاعات در سازمان است. به چنگ آوردن و پخش دانش و هوشمندی، رهبری، همکاری و تصمیم گیریهای گروهی، در نوسازی سازمان و ادامه زندگی آن ، نقش برجسته ای یافته اند. بخش چهارم چگونگی خدمات نظام اطلاع در دستیابی بدان هدفها و ماندگاری آنها ، و نیز روشهای تازه تصمیم گیری فردی و گروهی را شرح می دهد.
فراگیری و توانمندی گسترده نظامهای اطلاعات امروز، موجب پیدایش سه مساله بنیادین مدیریت در برپا نمودن نظامها گردیده است؛ مهار و پایش، گسترش جهان، رعایت موازین اخلاقی و اجتماعی. بخش پنجم و پایان کتاب ، به این مسائل مهم و چالش هایی که مدیران با آنها روبرویند، می پردازد.

نظر شما